PH moczu – badanie
PH moczu pozwala określić m.in. stan zakwaszenia organizmu
Jak wygląda test pH moczu?
PH moczu określa się podczas badania ogólnego. Jest to podstawowe badanie, które należy wykonywać profilaktycznie raz w roku. Dostarcza wielu ważnych informacji na temat naszego zdrowia, a także różnych chorób, które mogą wpływać na drogi moczowo-płciowe. Podczas ogólnego testu moczu, oprócz pH moczu, określa się również:
Czym jest zakwaszenie organizmu SPRAWDŹ
- ilość białka, cukru i ciał ketonowych;
- liczba erytrocytów;
- kolor moczu;
- przejrzystość moczu;
- ciężar właściwy moczu.
Jaki jest właściwy poziom pH moczu?
Określenie poziomu pH w moczu pozwala określić reakcję moczu, która może być kwaśna, zasadowa lub obojętna. Poziomy pH moczu mogą wskazywać na różne zaburzenia:
metabolizm;hormon;
niedobór lub nadmiar potasu w organizmie.
PH moczu określa się za pomocą tak zwanej skali kwasowości i zasadowości o wartości od 0 do 14. W przypadku moczu wartości pH mieszczą się w zakresie 4,5–8.
Co oznacza niski poziom pH moczu?
Jeśli pH moczu jest mniejsze niż 7, oznacza to niskie pH, co wskazuje na kwaśną reakcję. Uznaje się, że normalny wynik pH jest bliski 7-6,5, a czasem nawet 6. Jednak jeśli pH moczu jest znacznie niższe i osiąga 5-4,5, jest to powód do niepokoju. Niski poziom pH moczu może sygnalizować niewydolność nerek, rozedmę płuc lub hipokaliemię (niedobór potasu). Bardzo kwaśny mocz może również wskazywać na cukrzycę, odwodnienie i problemy jelitowe.
Niskie pH moczu jest czasami obserwowane u osób, które nadużywają alkoholu lub jedzą dużo mięsa i cukru oraz mało warzyw.
Jaka jest norma pH moczu?
Prawidłowe pH moczu powinno wynosić 7 zgodnie ze wspomnianą skalą. Oznacza to, że mocz jest neutralny. Przyjęto jednak, że normalne pH moczu wynosi około 6,5, ponieważ mocz zdrowej osoby powinien być lekko kwaśny. Jeśli wynik jest wyższy lub niższy, może to wskazywać na różne choroby.
Co wskazuje na wysokie pH moczu?Mówi się, że wysokie pH moczu wynosi 7-8. Oznacza to reakcję alkaliczną. Jeśli pH moczu wynosi 8, może to sugerować na przykład infekcję bakteryjną dróg moczowo-płciowych lub hiperkaliemię (nadmiar potasu w organizmie). Wysokie pH może być wynikiem:
- choroba nerek;
- astma;
- nadczynność przytarczyc.
Zdarza się, że wysoki poziom pH jest konsekwencją stylu życia i diety. Wynik pH 8 można znaleźć np. w wegetarianizmie.
Sprawdź jakie PH mają różne części organizmu